2022.03.21. Barkács, javítás
Festék eltávolítása fáról
Előfordulhat, hogy szeretnénk átalakítani egy festett faanyagot vagy fabútort, amelyről ilyenkor el kell távolítanunk a festéket. Ha egyáltalán nem szeretnénk vegyi anyagokat használni, megpróbálhatjuk lecsiszolni a teljes felületet, amely azonban így könnyen egyenetlenné válhat vagy megsérülhet, ha nem végzünk igazán precíz munkát, ráadásul rendkívül hosszadalmas folyamat és rengeteg porral jár, ha pedig fennáll a gyanúja, hogy ólmos festékkel van dolgunk, semmiképp se próbálkozzunk csiszolással!
A legmegbízhatóbb módszerhez csak egy kis festékeltávolító és óvatos kaparás szükséges. Az alábbiakban egy régi csapóajtón mutatjuk be a festék eltávolítását néhány egyszerű lépésben, valamint tippeket adunk a munka felgyorsításához és bemutatjuk a szükséges biztonsági óvintézkedéseket.
Szerszámok és eszközök
A munka megkezdése előtt az alábbi szerszámokra és eszközökre lesz szükségünk: festékeltávolító, lakkbenzin hígító vagy víz, fémspatula, rongyok, acélgyapot, csiszolópapír, kesztyű, védőszemüveg, ventilátor, kötény
A festékeltávolító felvitele
Először is vegyük fel a kesztyűt, a védőszemüveget, a kötényt és egy megfelelően zárt ruhát! Ne viseljünk nyitott cipőt és rövidnadrágot! Mindenképpen egy megfelelően szellőző helyen, lehetőség szerint a szabadban végezzük el a munkát!
Ezt követően vigyük fel a festékeltávolítót a felületre a csomagoláson található útmutató szerint! A legtöbb ilyen terméket vastag rétegben kell felvinnünk, egyirányú ecsetvonásokkal. Ne feledjük: minél vékonyabb réteget húzunk, annál kevésbé lesz hatékony a festékeltávolító, úgyhogy ne spóroljunk vele!
Ha kevésbé erős, környezetbarát terméket használunk vagy túl vastag festéket kell eltávolítanunk, borítsuk be celofánnal a teljes felületet az első festékeltávolító-réteg felvitele után! Ezután várjunk legalább 15 percet, de szükség esetén akár egy napot is! A bemutatóhoz használt ajtónál 20 perc után lehetett látni az eredményt, ekkor kezdte az eltávolító lehozni a festéket.
Várjuk meg, hogy a festék felhólyagosodjon!
Az első festékréteget akkor távolíthatjuk el, amikor hólyagosodni kezd. Ha beborítottuk celofánnal a felületet, óvatosan húzzuk le az egyik sarokról! Ha a festék hasonló állagú, mint a képen, rátérhetünk a következő lépésre!
Nagyon fontos, hogy ne hagyjuk túl sokáig az eltávolítót és a festéket együtt a felületen, mert ha megszáradnak és megkeményednek, nehezebb lesz leszedni őket. A festékeltávolító legyen még nedves, amikor elkezdjük a kaparást!
Kaparjuk le a festéket fémspatulával!
Kezdjük el óvatosan lekaparni a festékrétegeket egy fémspatulával! Legyünk óvatosak, mert ha túl erős mozdulatokkal dolgozunk, kárt tehetünk a fában! Valószínűleg nem tudjuk egyszerre leszedni az összes réteget, és ne is erőltessük ezt. Mindig csak annyi festéket távolítsunk el, amennyi könnyen lejön!
Ha erős festékeltávolítót vittünk fel a fára, semmiképp se próbáljuk műanyag spatulával lekaparni, mert az eltávolító megolvaszthatja!
Szükség esetén vigyünk fel több réteg festékeltávolítót!
Elképzelhető, hogy 3-4 réteg festékeltávolítót is fel kell vinnünk az összes festék leszedéséhez. A szükséges mennyiség függ a festékrétegek számától, valamint a festék és az eltávolító típusától is.
Tisztítsuk meg a fát lakkbenzin hígítóval!
Miután lekapartuk az összes festéket, mossuk le az eltávolító maradékát lakkbenzin hígítós ronggyal! Egyes környezetbarát festékeltávolítók vizet javasolnak hígító helyett, úgyhogy kövessük a gyártó utasításait, de tartsuk szem előtt, hogy a farostok kitágulhatnak víz hatására.
Használjunk acélgyapotot a makacs foltokhoz!
Az előző lépésben taglalt tisztítás után töröljük át még egyszer a teljes felületet hígítóba mártott acélgyapottal! így eltávolíthatjuk az esetlegesen megmaradt foltokat.
Készítsük elő a fát az átfestéshez!
A festék eltávolítása és a tisztítás után készítsük elő a fát az átfestéshez! Dörzsöljük be festékhígítóval a teljes felületet, és ha ez megszárad, enyhén csiszoljuk le a szélét, hogy sima legyen! Ezután már tetszőlegesen átfesthetjük az adott felületet.