2022.03.05. Barkács, javítás
A verandák hosszú éveken át jó szolgálatot tehetnek: partikat rendezhetünk, grillezhetünk vagy egyszerűen csak pihenhetünk egy szép nyári napon, de a verandák sem tartanak örökké: az eső, a szél és a napfény is káros hatással van rá, a fa elrohadása és más szerkezeti problémák miatt pedig nagyjából 34 ezren sérülnek meg évente, ezért fontos, hogy karbantartsuk a verandánkat, ha elszíneződött és szálkás deszkát vagy meglazult rögzítést találunk. Azonban ha rohadó fával van dolgunk, érdemes eltávolítanunk az egészet és újraépítenünk a teljes verandát vagy legalább egy részét. Mivel a rohadás veszélyes gombák kialakulásával járhat, lehetőség szerint N95 légzésvédőt viseljünk a hagyományos munkavédelmi maszk helyett.
Szerszámok és anyagok: feszítővas, szeghúzó kalapács, védőszemüveg, kesztyű, szúrófűrész, körfűrész vagy kéttárcsás körfűrész, egy régi csavarhúzó, légzésvédő
1. A rohadó fa észlelése a verandán
Nem minden meggyengült fa rohadt. A deszkák idővel a rájuk hulló levelektől is szálkássá válhatnak vagy megrepedhetnek. Ez esetben biztonságosan és könnyedén eszközölhetünk javítást, hiszen ismerjük a probléma forrását, azonban a nedves vagy száraz rohadás gyakran nagyobb területre terjed ki, mint az a felszínen látszik. Gyakran megesik, hogy a veranda deszkái a felszínen épnek tűnnek, de valójában rohadtak és gyengék.
Egy rohadt fa általában puha és szivacsos állagú lesz, a felülete pedig elszíneződik és akár a festése is hólyagos lehet. Könnyen bele tudunk szúrni egy csavarhúzót, mert a fa azonnal megreped. Gyakran gombák jelennek meg nedves és száraz rohadás esetén is. Ilyenkor a fa elrohadt belseje szivacsossá válik, szétesik érintés hatására, és „morzsa”, csíkok vagy pelyhek formájában hullik darabokra.
2. A rohadt fa eltávolítása
Álljunk meg a veranda közelében – akár létrát is használhatunk – és távolítsuk el az elrohadt deszkát szeghúzó kalapács vagy feszítővas segítségével. Mindenképpen viseljünk védőszemüveget!
Feszítsük fel a lehető legnagyobb darabokat az épen maradt részből, majd fordítsuk meg a deszkát és üssünk rá a szegekre! Ezután fordítsuk vissza a deszkát, húzzuk ki a szegeket a kalapáccsal és dobjuk ki őket!
Ha a rohadt fa egyes részei fennmaradnak, távolítsuk el ezeket a feszítővassal. Húzzuk ki az ezekben lévő szegeket is a kalapáccsal és dobjuk ki őket!
3. Elrohadt gerenda eltávolítása
Egy elrohadt gerendát nehezebb eltávolítani, mint egy deszkát, mivel sokkal nagyobb és többnyire benne van a betonban.
Sokat segíthet, ha több darabra vágjuk a gerendát. Ejtsünk rajta vízszintes vágásokat szúrófűrésszel, körfűrésszel vagy kéttárcsás körfűrésszel. Az ilyen fűrészek általában nem elég nagyok ahhoz, hogy egy mozdulattal átvágják a gerendát, ezért előbb az egyik, majd a másik oldalról vágjunk bele ugyanott a fába.
4. Elrohadt korlát eltávolítása
Az elrohadt korlát különösen aggályos lehet, mivel veszélyeztetheti a verandán tartózkodók biztonságát. Mivel az emberek abból indulnak ki, hogy a korlát stabil és masszív, gyakran rátámaszkodnak a teljes testsúlyukkal.
Fogjunk egy kalapácsot és üssünk alulról felfelé az elrohadt korlát eltávolításához, hogy elmozdítsuk a szegeket, amelyek a tartóoszlopokhoz és a gerendákhoz rögzítik a korlátot! Helyezzük be a feszítővasat a korlát alá és húzzuk fel!
A korlátot tartó gerendákat kézzel is eltávolíthatjuk. Fogjuk meg erősen a gerendát kesztyűben és húzzuk lefelé, hogy elmozdítsuk az alján lévő szegeket!
5. Rohadt fa kidobása
Az eltávolított fa kiterjedése és súlya is túl nagy ahhoz, hogy egyszerűen kidobjuk a kukába, ráadásul egyes hulladékszállító cégek nem is vihetik el a háztartási hulladékba kevert építőanyagokat az ezekre vonatkozó korlátozások miatt.
Mivel a faanyag nagy része rohadt, a telítéséhez pedig vegyi anyagokat használtak, nem újrahasznosítható. Hívjunk hulladékszállítót vagy ha rendelkezünk teherautóval, vigyük el mi magunk az eltávolított deszkákat a legközelebbi szeméttelepre.
Mindenki biztonsága érdekében azonnal szedjük ki a szegeket és a rögzítéseket a deszkákból!
Fotók: Getty Images