2022.03.13. Kert- és parképítési munkák
Miért érdemes pergolát építenünk? Azért, mert nemcsak szebbé teszi a kertünket, hanem nyerünk vele egy kellemes, árnyékos helyet, ahol bármikor megpihenhetünk. Ha van elég helyünk, építsünk minél nagyobb pergolát, hogy berendezhessük székekkel és kerti bútorokkal, vagy akár egy jacuzzit is elhelyezzünk alatta, a dekoráláshoz pedig virágokat vagy futónövényeket használhatunk. Ha szem előtt tartjuk az alábbi tippeket, a pergolánk nemcsak szép és praktikus, de olyan masszív is lehet, hogy gond nélkül ellenáll a legerősebb szeleknek is.
1. lépés: ellenőrizzük, hol futnak a gáz-, víz- és elektromos vezetékek, mielőtt nekilátnánk az építésnek!
Nézzük meg, hol haladnak el a gáz-, víz- és elektromos vezetékek, mielőtt elhelyeznénk a pergola hat tartóoszlopát! Vezessünk végig egy zsinórt az első sarokból, hogy biztosak legyünk benne, hogy a kétméteres oszlopok tökéletesen egyenesek és párhuzamosak lesznek majd egymással!
2. lépés: a viszonyítási alapot jelentő cölöp, zsinór és háromszög kialakítása
Helyezzünk el egy háromszög alakú szerkezetet a pergola elülső szélénél és feszítsünk ki egy zsinórt a hátsó sarokig, úgy, hogy az elülső cölöpnél derékszög keletkezzen, a hátsó cölöp pedig legyen teljesen egy vonalban ezzel!
3. lépés: jelöljük ki a tartóoszlopok helyét!
Jelöljük be a középső és hátsó tartóoszlopok helyét a zsinóron egymástól egyforma távolságra, egy mérőszalag segítségével! Három-három tartóoszlop kerül mindkét oldalra – ezek helyét először egy-egy cölöppel jelölhetjük.
4. lépés: jelöljük be az oszlopok helyét porkrétával és feneketlen vödörrel!
Húzzunk egy-egy feneketlen vödröt mind a hat cölöpre, úgy, hogy a cölöp pontosan a vödör közepén legyen, majd szórjunk porkrétát a vödör köré, hogy kijelöljük a tartóoszlopok körvonalát! Óvatosan húzzuk ki a cölöpöket, anélkül, hogy elsodornánk a körvonalat!
5. lépés: ássunk legalább 90 centiméter mély lyukakat egy oszlop lyuk ásóval!
Ássunk legalább 90 centiméter mély lyukakat a krétával kijelölt részen belül egy oszlop lyuk ásóval! Ez a mélység az amerikai szabályozásból ered, ahol legalább ekkora lyukakat kell kialakítani a hurrikánveszélyes területeken, hogy ellenálljon a nagyerejű szeleknek.
6. lépés: helyezzük el az oszlopokat és ügyeljünk rá, hogy teljesen egyenesek legyenek!
Szórjunk 10-15 centiméternyi kavicsot a lyukakba, hogy megakadályozzuk a víz beszivárgását és a faanyag elrohadását! Szúrjunk egy-egy kétméteres tartóoszlopot a lyukakba és vízmértékkel győződjünk meg róla, hogy teljesen egyenesek-e! Szükség esetén átmenetileg meg is támaszthatjuk őket.
7. lépés: töltsük fel a lyukakat szárazbetonnal és vízzel!
Töltsünk fel minden lyukat szárazbetonnal és adjunk hozzá négy liter vizet, de ügyeljünk rá, hogy ne kenjük össze az oszlopok látható részét! Vásárolhatunk gyorsan kötő szárazbetont is, amelyhez keverés sem szükséges.
8. lépés: támasszuk meg az oszlopokat, hogy megtartsák a gerendákat!
Átmenetileg támasszuk meg a tartóoszlopokat, hogy ne mozduljanak el, amíg feltesszük a gerendákat! A három-három oszlopot két-két gerendával kell közrefognunk. Mielőtt felhelyeznénk a gerendákat, fúrjunk lyukakat a széleikbe, amelyekben aztán könnyen elhelyezhetjük a kapupánt-csavarokat!
9. lépés: üssük be a csavarokat és rögzítsük őket alátéttel és anyacsavarral!
Üssük be a csavarokat egy kalapáccsal, majd rögzítsük őket alátéttel és anyacsavarral a gerenda hátsó részén és húzzuk meg, ameddig csak tudjuk egy csőkulccsal!
10. lépés: helyezzük fel a keresztgerendákat!
Helyezzük el a keresztgerendákat pontosan középen, egyenlő távolságra a pergola elejétől és hátuljától, majd rögzítsük őket a tartógerendákhoz heveder és csavarok segítségével!