2022.03.16. Kőműves munkák
Egy terasz megépítése talán nem tűnik túl bonyolult feladatnak, de valójában nagyon is fárasztó és munkaigényes folyamat lehet. Ennek ellenére érdemes belevágnunk, mert nemcsak jó hasznát vehetjük, hanem magunkra is büszkék lehetünk, ha sikerül megépítenünk egy jó minőségű teraszt.
Az alábbi tippek sokat segíthetnek a munkában és azt is megtudhatjuk, mire érdemes odafigyelnünk, ha úgy döntünk, hogy saját teraszt építünk.
1. lépés: tervezés
Miután eldöntöttük, hol szeretnénk megépíteni a teraszt, végezzünk pontos méréseket a területen és készítsünk tervrajzot. Jelöljünk be minden építményt, ami a majdani terasz közelében található és ügyeljünk a méretarányok megtartására! Vegyünk számításba minden olyan tényezőt, ami befolyásolhatja a burkolat lerakását, mivel könnyen szintkülönbségek alakulhatnak ki, amelyek ellensúlyozása komoly fejtörést okozhat.
Ha kétszintes teraszt szeretnénk építeni, jelöljük be a tervrajzon a tartóoszlopok és a lépcső helyét is és alaposan tervezzünk meg minden részletet! Ha ezzel megvagyunk, gyűjtsük össze a szükséges szerszámokat!
2. lépés: a terület előkészítése
Kerítsük el a kiválasztott területet cölöpök és zsinór felhasználásával, majd ássunk le nagyjából 15 centiméter mélyre! Távolítsuk el az esetleges gyepet, növényeket és korábbi burkolatot!
Az ásás után vízmérték segítségével győződjünk meg róla, hogy a talaj mindenhol egyenletes-e! Akár egy-egy lábnyom is gondot okozhat, ha pedig nagyobb eltérések vannak, töltsük fel a problémás területeket földdel, mert a terasz könnyen megsüllyedhet ezeken a részeken!
Alakítsuk ki a terasz alaprétegét! Az ehhez szükséges anyagokat könnyen beszerezhetjük bármelyik építészeti áruházban. Fontos, hogy az alapréteg mindenhol egyenletes legyen, ezért érdemes tömörítőgépet használnunk és 5-8 centiméteres mélységre törekednünk.
3. lépés: a burkolat előkészítése
A burkolat lerakása nem nehéz feladat, de az előkészületekkel és főleg a méretre vágással meggyűlhet a bajunk. A terasz kialakításától függően különböző formájú és fajtájú burkolatra lehet szükségünk, amelyek méretre vágása akár komoly kihívást is jelenthet. A legjobb megoldás talán az, ha flexet használunk a munkához, de ebben az esetben gondoskodjunk a megfelelő védőfelszerelésről és ügyeljünk a biztonsági előírások betartására! Ha nem kell sokat vágnunk, egy kalapács és véső is tökéletesen megteszi.
4. lépés: a vakolóhabarcs réteg kialakítása
Mielőtt elkezdenénk lerakni a burkolatot, vigyünk fel egy vakolóhabarcs réteget a célterületre! Ezzel stabilabbá tehetjük a talajt és megakadályozhatjuk a fű kinövését.
A vakolóhabarcs összetétele akkor megfelelő, ha ötször annyi homokot tartalmaz, mint cementet. Ezt a réteget az előző lépésben kialakított alapon helyezzük el, nagyjából öt centiméteren. Erre rakjuk majd le a burkolatot.
Néhány jó tanács:
1. Ügyeljünk rá, hogy a terasz legalább 15 centiméternyire legyen a legközelebbi faltól, hogy az építményről lefolyó esővíz ne tehessen kárt a falban!
2. Gondoskodjunk a megfelelő vízelvezetésről, különösen akkor, ha erősen csapadékos helyen lakunk!
3. Ha árnyékos, nedves helyen építjük fel a teraszunkat, könnyen alga, penész vagy zöld foltok jelenhetnek meg rajta, amelyektől teraszburkolat tisztítószerekkel szabadulhatunk meg.
5. lépés: a járólap lerakása
Helyezzük le az első méretre vágott járólapot! Ügyeljünk rá, hogy tökéletesen illeszkedjen a kifeszített zsinórral kijelölt körvonalakhoz! Egy kalapáccsal elősegíthetjük, hogy a beton járólapok egy vonalban legyenek!
Hagyjunk ki 1 centimétert a járólapok között! Érdemes furnérlemezeket elhelyeznünk közéjük, hogy ezek segítségével kijelöljük a szükséges távolságot. Vízmértékkel ellenőrizzük, hogy a terasz minden része tökéletesen egyenletes-e! Ha közvetlenül a házunk mellett építjük fel a teraszt, lehetőség szerint enyhe dőlésszögben helyezzük el.
6. lépés: várjunk 24 órát
Nagyon fontos, hogy ne lépjünk rá a frissen lerakott járólapokra 24 óráig.
Az egynapos várakozás után töltsük ki a járólapok közti réseket térkőhomokkal vagy olyan burkolóhabarccsal, amilyet a konyha- és a fürdőszobacsempékhez használnánk. Ellenőrizzük, hogy megfelelően feltöltöttünk-e minden hézagot és precíz, igényes munkát végeztünk-e!