2022.04.17. Ácsmunka
A nem megfelelően szigetelt tető, padlás és tetőtér komoly kiadásokkal járhat: akár az elraktározott hő 25%-át is elveszíthetjük emiatt. Szerencsére egy egyszerű, de hatékony megoldással jelentősen lecsökkenhetjük a hővesztést és lefaraghatunk a gázszámlából is.
A tetőtér szigetelése legalább 40 évig kitart, az ára pedig sokszorosan megtérül ez alatt.
A tetőtér szigetelésének kiválasztása
Ha a tetőtér könnyen megközelíthető és nem ázik be, jó eséllyel mi magunk is könnyen szigetelhetjük.
Ha a gerendák szabályosak, használhatunk ásványgyapot tekercseket a szigeteléshez. Az első réteget a padlótól a tetőig nyúló gerendák között helyezzük el, a második réteget pedig döntsük meg olyan szögben, hogy eltakarja a gerendákat és kellő vastagságú szigetelést biztosítson.
Jó tanácsok szigetelés előtt:
1. tárolás
Ha tárolásra szeretnénk használni a tetőteret vagy a padlást, helyezzünk falapokat a gerendákra. Sajnos ez esetben nem elég, ha csak a gerendák közti részt szigeteljük.
A megfelelő szigeteléshez érdemes megemelnünk a padlót. Helyezzünk kellő mennyiségű ásványgyapotot a régi és az új padlóréteg közé! Fektessünk faléceket vagy kifejezetten erre a célra tervezett műanyagtalpakat, amelyek megtartják az új padlót! Fontos, hogy elegendő helyet hagyjunk ki a szigetelés és a padló között, hogy szabadon járhasson a levegő és ne gyűlhessen fel a nedvesség a padló alatt!
Ügyeljünk rá, hogy ne nyomjuk össze az ásványgyapotot, amikor rátesszük a padlót, mert úgy nem szigetel elég hatékonyan!
2. A tetőtér felmelegítése
Jó alternatíva lehet a megdöntött tetőgerendák és az ezek közötti rész szigetelése. Használhatunk pontosan méretre vágott szigetelőlapokat, de fújhatunk purhabot is a gerendák közé.
Bármelyik megoldást is választjuk, mindenképpen kérjük szakértő segítségét! Ezzel a szigeteléssel ne próbálkozzunk egyedül!
Előnyök:
- így melegebb lesz a tetőtérben, mint hagyományos szigeteléssel, és nem kell attól tartanunk, hogy a tartályok vagy a csövek megfagynak.
- könnyebben használhatjuk a tetőteret tárolásra: nem szükséges leraknunk extra réteget a padlóra.
Hátrányok:
- a tetőgerendák szigetelése sokkal drágább a hagyományos megoldásnál.
- a gerendák mellett a falakat és a kémény körüli részt is le kell szigetelnünk, mert ha ezt elmulasztjuk, sok hőt veszíthetünk ezeken a területeken, így az új szigetelésünk gyakorlatilag hatástalan lesz.
Egyes cégek a sérült vagy beázó tető javítása helyett egyszerűen purhab használatával akarják megoldani a problémát. Ez az eljárás nem javasolt, mivel bárminemű szigetelés alkalmazása csak száraz, jó minőségű tetőtérben javasolt.
Ha fűtött tetőtéri helyiséget szeretnénk, máshogy kell hozzáállnunk a munkához és ki kell alakítanunk egy rendes szobát a tetőtérben.
3. Tetőtéri szoba
Ha lakóhelyet szeretnénk kialakítani a tetőtérben vagy már meg is tettük ezt, mindenképpen szigeteljük le megfelelően az összes falat és a mennyezetet is a fűtött és a fűtetlen terület között.
- Az íves mennyezetet a meleg tetőtérhez hasonlóan szigetelhetjük, de vigyünk fel egy gipszkartonréteget a szigetelés belsejére!
- A falak szigetelése is hasonlóan zajlik.
- A sík mennyezet szigeteléséhez a hagyományos módszer ajánlott.
Alaposan szigeteljük le a teljes falat és mennyezetet a tetőablakok körül, amelyhez mindenképpen jó minőségű üveget válasszunk!
A felmelegítéses módszerhez hasonlóan ez sem házilag elvégezhető munka. Csak egy szakember tud garantáltan pontos és teljes szigetelést végezni, úgy, hogy a megfelelő szellőzés biztosításáról sem feledkezik meg.
4. Nehezen hozzáférhető helyek
Az sem jelent problémát, ha sok a nehezen hozzáférhető hely a tetőtérben: egy szakember ezeken a területeken is biztosíthatja a szigetelést fújós módszerrel, amely ásványgyapot, cellulóz vagy purhab használatával is történhet.
5. Lapostető
A lapostetőt felülről érdemes szigetelni. A szigetelőlapokat helyezhetjük közvetlenül a fatetőre vagy a már meglévő védőrétegre is. Ha még nincs védőréteg a tetőn, kerülhet a szigetelés fölé is. A szigetelést összevonhatjuk a tető javításával vagy cseréjével, a legtöbb helyen pedig már egyébként is előírás, hogy háztulajdonosok gondoskodjanak a tető megfelelő szigeteléséről.
Alulról is szigetelhetjük a lapostetőt, de könnyen beázás történhet, ha nem végzünk maximálisan precíz munkát.
A lapostető méretétől függően a szigeteléssel akár annyival is csökkenhet a gázszámlánk, mint a más alakú tetők esetében.
6. Beázó tető
Mivel a szigetelés a hőtartásra épül, a tető egyes részei lehűlnek, és ez tovább ronthat a már meglévő beázási problémákon. Ha mi magunk végezzük el a szigetelést, ügyeljünk rá, hogy megfelelő mértékű szellőzést biztosítsunk!
Mindenképpen kérjük szakember tanácsát, mert elképzelhető, hogy már a szigetelés előtt megszüntethetjük a beázást.
Tetőszigetelés saját kezűleg
Ha a tetőtér könnyen hozzáférhető, nem ázik be és nem lapostetőről van szó, jó eséllyel mi magunk is el tudjuk végezni a szigetelést, azonban beázás vagy bonyolultabb szigetelés esetén inkább kérjük szakember segítségét.
Lapostető szigetelését csak szakember végezze, beázás esetén pedig kérjünk szakvéleményt a munka megkezdése előtt.
Csövek, víztartályok, tetőablakok
A gerendák közti szigeteléstől a ház felmelegszik, a tetőtér viszont lehűl, így fennáll annak az esélye, hogy a csövek vagy a víztartályok elfagynak, ezért ezek szigeteléséről is gondoskodnunk kell. Ha a víztartály távol van a padlásfeljárótól, takarjuk le a padlót a biztonságos munkavégzés érdekében.
A lehűlt levegő miatt könnyebben lehet huzat a tetőtérben, ezért mindenképpen gondoskodjunk a tetőablak és kerete megfelelő szigeteléséről is!