2022.04.21. Kőműves munkák
Sok oka van annak, hogy a háztulajdonosok belsőépítészeti tanácsokat és segítséget kérnek a vakolással kapcsolatban. A vakolás az egyik utolsó lépés egy külső- vagy belső fal elkészítésekor, és akkor van rá szükség, ha új házat építünk vagy új helyiséget alakítunk ki.
A vakolás emellett akkor is kulcsfontosságú, ha fel kell újítanunk egy falat, vagy ha évekig nemesvakolatos falunk volt, de most simább felületűt szeretnénk. Természtesen felfogadhatunk szakembert a feladatra, de nem biztos, hogy belefér a költségvetésünkbe.
Vakolás házilag
Érdemes tehát megtanulnunk vakolni. Keressünk videókat, amelyek bemutatják, hogyan dolgoznak a profik, illetve tanulmányozzuk az alábbi lépéseket, amelyek lefedik a teljes folyamatot. Érdemes időt szánnunk erre, hiszen így újabb területtel bővíthetjük az arzenálunkat, ha házfelújításra kerül sor.
Ráadásul ezzel sokat spórolhatunk is, ami nagy segítség lehet, ha korlátozott költségvetésből kell kihoznunk a teljes felújítást.
A vakolás elsőre bonyolultnak tűnhet, de kellő gyakorlással hamar a mestereivé válhatunk és könnyen elvégezhetjük az utolsó simításokat a falainkon.
A vakoláshoz szükséges szerszámok és anyagok: PVA ragasztó, egy zsák vakolat, festőhenger, festőszalag, 20 literes vödrök, egy vödör tiszta víz, vízzel töltött szórófejes flakon, széles festőecset, gittelő kés, keverőrúd, fémvályú, kasírozó, ponyva vagy újságpapír
A szükséges szerszámok és anyagok beszerzése után elkezdhetjük az első falunk vakolását!
Hogyan vakoljunk?
A vakolás folyamata hasonló a festéshez, azzal a különbséggel, hogy a falra felvitt anyag sűrűsége eltérő és helyenként a munka is máshogy zajlik egy kicsit, de az alábbi egyszerű lépésekkel könnyen megbirkózhatunk vele.
1. lépés: a padló lefedése
Senki sem szeret órákig takarítani a munka után, ezért érdemes letakarnunk a padlót egy nagy ponyvával. Fedjük le az összes környező felületet: a kemény- és puhafa padlót, a szőnyegeket és a bútorokat is!
Használjunk festőszalagot a ponyva rögzítéséhez, mert így garantáltan nem mozdul el, ahogy járkálunk a helyiségben. Ez a lépés azért fontos, mert megspórolhatjuk a munka utáni hosszas takarítást.
2. lépés: a lyukak betömése
Használjunk purhabot a nagy lyukak betömésére, mielőtt hozzálátnánk a vakoláshoz! Nézzük át alaposan a falat és ha valahol lyukat veszünk észre, fújjunk rá purhabot, mi a hézagok kitöltése mellett szigetel is. A purhab hamar szétterjed és lefedi a teljes lyukat.
Vágjuk le a felesleges purhabot egy gittelő késsel! Nem szükséges külön elsimítanunk az adott részt, mivel úgyis levakoljuk majd a teljes felületet.
3. lépés: a munkaterület előkészítése
A munka elkezdése előtt győződjünk meg róla, hogy minden szerszámunk tiszta-e, mert csak így lehet tökéletes az eredmény. A poros, piszkos vagy egy korábbi munka miatt vakolatos eszköz gyengébb minőségű munkához vezet.
Ugyanez igaz a falra is: távolítsunk el minden port és törmeléket a teljes falfelületről! Egy hosszúnyelű falkefével hozzáférhetünk a nehezen elérhető részekhez is.
4. lépés: a PVA ragasztó alkalmazása
A fal megtisztítása után felvihetjük az alapozó réteget, ami ez esetben a PVA ragasztó. Ennek köszönhetően tapad meg a vakolat a falon. PVA ragasztó nélkül a vakolat nem rögzül megfelelően és leesik.
Olvassuk el a PVA ragasztó leírását és készítsünk elő egy adagot! A víz és a ragasztó aránya 3:1, tehát háromszor annyi víz szükséges, mint ragasztó.
Keressünk egy nagy flakont, öntsünk bele vizet, adjuk hozzá a megfelelő mennyiségű ragasztót és alaposan keverjük össze! Öntsük az így kapott anyagot egy festőtálcába vagy vödörbe és mártsuk bele a festőhengert!
Távolítsuk el a hengerről a felesleges PVA-t, majd vigyük fel a falra a ragasztót a bal felső sarokból kezdve! Hosszú, egyenes mozdulatokkal dolgozzunk, amíg be nem borítjuk az egész falat a ragasztóval!
Várjuk meg, hogy az első réteg megszáradjon, majd vigyük fel a másodikat! A munka folytatása előtt tisztítsuk meg a szerszámainkat vagy használjunk új eszközöket!
5. lépés: a vakolat bekeverése
Nem jó megoldás, ha a vakolatot egy üres vödörbe tesszük és vizet öntünk rá, mert így túl hamar megkeményedik és használhatatlanná válik. A helyes sorrend pont fordított: először öntsünk tiszta vizet a vödörbe, majd ehhez adagoljuk lassan a vakolatot.
Fontos, hogy a vakolat hozzáadása során folyamatosan keverjük a vizet. 1:1 aránnyal kell dolgoznunk, tehát egyforma mennyiségű vízre és vakolatra van szükségünk. Hagyjuk állni két percig a vakolatot, mielőtt összekevernénk!
Egy keverőrúddal egyszerűen elvégezhetjük ezt a munkát, de használhatunk keverőgépet is, amivel természetesen még könnyebb dolgunk lesz. Akkor érdemes felvinnünk a vakolatot a falra, ha a sárra hasonlít az állaga.
6. lépés: az első vakolatréteg felvitele
Öntsük a vakolatot egy fémvályúba és vigyük fel a falra egy tiszta festőhengerrel, de akár vakolókanállal is tehetünk egy próbát. A festőhenger használata azért ajánlott, mert nagyon egyszerű és szinte garantáltan hibamentes, mert olyan, mintha festenénk.
A vakolókanalas megoldást egy kicsit szoknunk kell. Mártsuk bele a kanalat a vakolatba és vigyük fel a falra alulról felfelé, majd óvatos mozdulatokkal oszlassuk el!
Fontos, hogy ne teljesen egyenesen, hanem enyhén megdöntve fogjuk a kanalat és addig ismételjük az előbbi folyamatot, amíg teljesen le nem fedtük az egész falat!
Az első réteg nagyjából egy centiméter vastagságú legyen, mert ez fedi el az esetleges hibákat és kelti azt az érzetet, hogy a fal teljesen új. Hagyjuk 15-20 percig száradni, mielőtt felvinnénk a második réteget!
7. lépés: a vakolat elegyengetése
A megfelelő minőségű munkáért vigyünk fel egy második vakolatréteget is festőhengerrel vagy vakolókanállal! Ügyeljünk rá, hogy a második réteg egyenletesen fedje le a fal minden részét!
Az első réteget egy kasírozóval egyengethetjük el a legegyszerűbben. Ha a vakolat egy kicsit száraz, fújjunk rá vizet egy szórófejes palackból! A felület így kellően nedves lesz ahhoz, hogy megfelelően elegyengethessük.
Az elegyengetést festőhengerrel is elvégezhetjük, a lényeg, hogy mindkét esetben kaparjuk le a felesleges vakolatot a vályúba és addig ismételjük a folyamatot, amíg az egész felület egyenletes nem lesz!
Ezután már nem lesz gond a vakolás.
Ha megtanulunk vakolni, még saját magunkat is meglephetjük, hogy mi mindenre vagyunk képesek. Csak kövessük a fentebb felsorolt lépéseket és használjunk festőhengert, de ha bátrabbak vagyunk, kísérletezhetünk vakolókanállal is. Ha mi már a vakolat mesterei vagyunk, átadhatjuk tudásunkat rokonainknak és barátainknak is.